Sürücü Kurslarına kayıt olurken nelere Dikkat etmeniz gerekir?? Doğru kıyaslama ve doğru tercih nasıl yapılır?

Sürücü Kursuna kayıt olurken özellikle kaç saat Direksiyon Eğitimi alacağınızı öğrendikten sonra bu Direksiyon Eğitimlerinin her bir dersinde kaç dakika bire bir araç kullanarak eğitim alacağınızı sorunuz.

Unutmayınız ki siz ancak araç kullandıkça korkularınız ve heyecanlarınız azalır, tecrübe edinirsiniz. Araç kullanmadığınız süre boşa geçirilmiş zaman ve çöpe atılmış paranız olacaktır. Paranızın tam karşılığı olan Direksiyon dersinin kalitesini ve süresini iyi araştırınız.

Bir Saat Direksiyon Eğitimi dersi içerisinde 50 dakika bir fiil araç kullanarak eğitim almanız gerekmektedir. En fazla 2 Ders blok ders şeklinde olabilir ve Blok dersler arasında 10 Dakika mola verilmesi gerekir.

Kayıt yaptırdığınız Sürücü Kursunda yeterli düzeyde Direksiyon Eğitimi almayıp, gireceğiniz Direksiyon Sınavında başarısız olmanız durumunda diğer haklarınızda Direksiyon Sınav ücretiniz 300 lira olacaktır. Dikkat etmeniz gereken konu ise ikinci ve sonraki Direksiyon Sınavı ücretlerinin artmasının nedeni alınacak olan fazla ücret karşılığında Sürücü Kursunun size 2 Saat Direksiyon Dersi vermesi zorunluluğudur. Ödediğiniz fazla ücretin karşılığını mutlaka sürücü kursunuzdan talep ediniz.

Teorik Sınav Ücreti 90 TL Sınavda başarısız olunması durumun da sonraki Teorik Sınav Ücretleri de 90 TL’dir. Birinci Direksiyon Sınav Ücreti de 120 TL’dir. 2 inci ve sonraki Direksiyon Sınav Ücretleri 300 TL’dir. Sürücü kurslarının bu ücretlerden fazla ücret almaya hakları yoktur.

Bazı Sürücü Kursları Adaylarından mezun olduktan sonra Ehliyet Dosyalarını teslim ederken Dosya Parası veya değişik isimler altında ücret talep etmektedirler. Bu kesinlikler yasal değildir.
Yine bize sıkça gelen şikayetlerden biride bazı Sürücü Kursları Dış masrafları kursiyere eksik söyleyerek daha sonra “işte biz bunu eklememiştik, bu dahil değildi” diyerek çeşitli bahaneler ile eksik söyledikleri masrafları daha sonra ortaya çıkarmaktadırlar.

B Sınıfı Sürücü Belgesinin 2020 Yılı için dış masrafları:

  • Yazılı Sınav Ücreti : 90 TL
  • Direksiyon Sınav Ücreti : 120 TL
  • Ehliyet Vergi Harcı : 751,70 TL
  • Ehliyet Kart ve Vakıf Ücretleri : 237 TL’dir.

Dış masraflar bunlardan eksik veya fazla olamaz. Daha sonra mağdur olmamak için lütfen bunlara Dikkat edip bu tür konuları iyi araştırıp sürücü kurslarına kayıt yaptırınız.

Daha da iyisi, gelin, yüz yüze görüşelim!

Kursiyerlerimize değer veriyoruz. Çalışma Saatlerimiz içinde bizi dilediğiniz zaman ziyaret edebilirsiniz veya aşağıda Telefon numaramızı tıklayarak Sürücü Kursu ve Ehliyet işlemleri ile ilgili her türlü konuda bize soru sorabilirsiniz.