Rampada Araç Nasıl Kaldırılır?

Rampada Araç Nasıl Kaldırılır sorusu genellikle B Ehliyet alırken Manuel Otomobil Ehliyet Belgesi alacak adaylarımızın çekindiği ve korktuğu noktalardan birisidir. Aslında çokta korkulacak bir durum yok, sadece söylentiler ve genellikle ehliyet belgesi sahiplerinin söylemleri insanları birazda tedirginleştiriyor.

Antalya Ehliyet Belgesi kursiyerlerimiz ve Antalya Hedef Akdeniz Sürücü Kursu adaylarımız için bizler bunun çalışmasını detaylı ve özverili bir şekilde yapıyoruz. Rampada araç kaldırmak çocuk oyuncağı oluyor 🙂

Bizleri bulmak için Kepez Ehliyet, Muratpaşa Ehliyet, Konyaaltı Ehliyet, Antalya Ehliyet ve Serik Ehliyet gibi kelimelerden de bizlere rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Komisyon üyelerinin dikkat ettiği önemli bir nokta da yokuşta kalkıştır. %7 eğime sahip olan ve önceden belirlenmiş alanda durulur. 30 saniye bekledikten sonra, aracı geriye kaçırmadan doğru bir kalkış yapılır. Kalkış yaparken, el freni kullanılmaz.

Yokuşta kalkış yapabilmenizin en rahat yolu yarım debriyaj yaparak kalkmaktır. Ayağımızı yavaşça debriyajdan kaldırırken araç titremeye başlayacaktır. Araç gaza basmadan kendiliğinden ileri doğru hareket etmek isteyecektir. O anda gaza basarak aracı hareket ettirebilirsiniz. Araç hareket ettikten sonra yaklaşık 1-2 saniye sonra da ayağınızı debriyajdan tamamen çekebilirsiniz. Bu şekilde bir yokuş kalkışı yaptığınızda aracı stop ettirmezsiniz ve aracın geriye kalma ihtimalini de bu yöntem sayesinde ortadan kaldırmış olursunuz. Şayet bu yöntem ile olmazda ayağınızı fazla kaldırdınız ve stop ettirdiniz. Üzülmeyin. 2015 senesinde yapılan sınavlarda 1 kez stop ettiren sürücü adayı kalırken, 2016 yılı ile birlikte 2.defa stop eden sınavdan başarısız sayılıyor. Bu yöntemi direksiyon hocan gösterecektir.